Forum Dołącz do nas - zarejestruj się! Uwaga! Ten serwis używa cookie -więcej-
» TdP - Aktualności

s24.pl > Tour de Pologne > TdP - Aktualności

Źródło:  "s24.pl"
Piątek, 7 sierpnia 2015

Tour de Pologne/Szymon Gruchalski TdP: Sergio Henao nowym liderem!

(Fot. Tour de Pologne/Szymon Gruchalski)
Sergio Henao (Team Sky) został zwycięzcą 6. etapu Tour de Pologne. Kolumbijczyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu na dzień przed zakończeniem rywalizacji.

Henao wjechał na metę w Bukowinie Tatrzańskiej samotnie, wyprzedzając o 8 sekund Diego Ulissiego (Lampre-Merdia) oraz Lawsona Craddocka (Team Giant-Alpecin). Kolumbijczyk ze Sky odebrał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Bartowi De Clercqowi (Lotto-Soudal) i na dzień przed zakończeniem Tour de Pologne ma taki sam czas jak Ulissi i przewagę 10 sekund nad De Clercqiem.


Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem na etapie był Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski), który dotarł do Bukowiny na 35. miejscu. Mistrz Polski jest także najwyżej z Polaków w klasyfikacji generalnej.

Etap Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska był królewskim odcinkiem 72. Tour de Pologne i zweryfikował siły kolarzy walczących o końcowe zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Piątkowy scenariusz rywalizacji wyglądał w końcówce podobnie jak dzień wcześniej. Z wyselekcjonowanej grupki faworytów zaatakował na podjeździe do Bukowiny Tatrzańskiej samotny kolarz, tym razem był to Heneo. Faworyci "czarowali się" i nie odpowiedzieli na przyspieszenie "skajowca", oglądając się jeden na drugiego. Ten wykorzystał ich niezdecydowanie i samotnie przekroczył metę w Bukowinie, ciesząc się nie tylko ze zwycięstwa, ale także objęcia prowadzenia w "generalce".

Liczący aż 8 premii górskich odcinek u podnóża Tatr obfitował w liczne akcje. Widoczni byli Polacy, którzy przed własną publicznością - a tej nie zabrakło - za wszelką cenę starali się zabierać w najważniejsze odjazdy. Aktywnie jechał Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step). Mistrz świata w pewnym momencie prowadził wyścig, ale przeliczył się z siłami i ostatecznie nie ukończył etapu.

W grupie prowadzącej przez pewien czas jechali także m.in. Michał Gołaś (Etixx-Quick Step), Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Przemysław Niemiec (Lampre-Merdia) oraz Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) i Marczyński. Poljański na ostatnim wzniesieniu pod Ząb prowadził wspólnie z Diego Rosą (Astana), lecz tuż przed premią górską Polak nie wytrzymał tempa swojego kompana ucieczki i przestał liczyć się w walce o czołowe miejsca. Najdłużej z "naszych" kręcił w czołówce Marczyński. Mistrz Polski jechał ze wszystkich sił i widać było jak wiele energii kosztuje go jazda z najlepszymi. Ściana Bukovina, gdzie nachylenie dochodziło do 23% procent, okazała się dla niego morderczą i reprezentant Polski "puścił" koło najmocniejszym.

Ostatnia premia górska, zlokalizowana po pokonaniu wspomnianej Ściany Bukovina, wyłoniła ścisłą czołówkę, w której karty rozdawali kolarze Sky oraz Astany. Na pedały mocno nacisnął Fabio Aru (Astana), ale Włoch nie był w stanie zgubić wszystkich rywali i nieco zwolnił. Następnie zaatakował Mikel Nieve (Team Sky), do którego dołączył Ben Hermans (BMC Racing Team). Po zjeździe z Gliczarowa grupka ponownie zjechała się. Wtedy swojej szansy spróbował Henao. Kolumbijczyk mocno przyspieszył i samotnie pognał do mety. W goniącej go grupce, z Ulissim na czele, nie było chętnych do pracy, co wykorzystał kolarz Sky wygrywając etap i zostając nowym liderem Tour de Pologne.

W niedzielę ostatnia odsłona TdP, 25-kilometrowa jazda indywidulna na czas po ulicach Krakowa.Twoja ocena:

 

Średnia ocena:

głosów: 0

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy

Sondaż
Czy uważasz, że Tour de Pologne kobiet to dobry pomysł?
Tak, to znakomity pomysł, dzięki któremu kolarstwo kobiet w Polsce wiele zyska! Nie wiem, wszystko zależy jakie gwiazdy będą przyjeżdżać do Polski... Nie, ale tylko dopóki nie wejdzie do kalendarza najwazniejszych wyścigów kobiet na świecie To się nie uda